|
Pierwszym ważnym pomiarem, którego można dokonać na platformie SensoDUO, jest zrównoważenie ciała w swobodnej pozycji stojącej (symetryczny rozkład masy ciała) wyrażone tzw. wskaźnikiem symetryczności.
Wskaźnik symetryczności jest ilorazem wartości większej w stosunku do wartości mniejszej obliczonym na podstawie danych uzyskanych z pomiaru na platformie (pomiar obciążenia każdej z kończyn). Wartości od 1.00 do 1.15 uznaje się za normę. Wskaźnik ten obliczany jest w sposób automatyczny przez oprogramowanie i nie wymaga żadnych dodatkowych działań matematycznych.
Oprócz wskaźnika symetryczności wyliczana jest również wartość procentowa błędu, jaki został popełniony przez badanego. Całość pomiaru wzbogacona jest o graficzną prezentację wyników.
Kolejnym pomiarem, które można wykonać na platformie SensoDUO jest ocena umiejętności kinestetycznego różnicowania siły nacisku każdej kończyny z osobna.
Oprogramowanie pozwala na procentową zmianę pożądanego obciążenia dla prawej i lewej kończyny w zakresie od 10% do 90%. Jeśli badany podczas próby obciążenia kończyny z ustawioną wcześniej wartością procentową np. 75% dla prawej strony popełni błąd, wówczas oprogramowanie automatycznie pokaże jaka jest wartość błędu. Dodatkowo prezentacja w formie wizualnej (biofeedback) przedstawia jak siła nacisku brakuje do osiągnięcia ustawionego celu.
|
Dla zwiększenia rzetelności badania można ustalić liczbę powtórzeń pomiarów (w zakresie od 1 do 8), dzięki czemu oprogramowanie wyliczy średnią z każdego badania i automatycznie wyświetli wynik.
Dalsze pomiary czucia głębokiego są możliwe dzięki tzw. ćwiczeniom-testom, które ułożone są zgodnie ze stopniem trudności – od najłatwiejszego do najtrudniejszego.
Ćwiczenia - testy polegają na takim balansowaniu środkiem ciężkości ciała, aby badany np. zbierał piłki widoczne na ekranie monitora położone poziomo, pionowo lub skośnie, najpierw w odpowiedniej kolejności lub pojawiające się losowo, a następnie wrzucał je do kosza położonego centralnie.
W każdym przypadku mierzony jest czas potrzebny na wykonanie ćwiczenia-testu, co pozwala z jednej strony na ocenę stopnia zaburzeń propriocepcji, a jednocześnie jest treningiem i umożliwia monitorowanie postępów terapii. Oprócz ćwiczeń-testów oprogramowanie platformy SensoDUO zawiera również wiele innych ćwiczeń poprawiających zaburzoną propriocepcję w formie gier komputerowych, co wzbogaca i uatrakcyjnia terapię podczas pracy z osobami dorosłymi, a w szczególności podczas ćwiczeń z dziećmi.
Dodatkowo wbudowany w platformę SensoDUO kontroler gier pozwala na sterowanie balansem ciała dowolnej gry komputerowej.
Równie ważnym elementem oprogramowania jest katalog pacjentów, który oprócz podstawowych danych biometrycznych pozwala na archiwizowanie uzyskanych pomiarów, a dzięki temu możliwość ich porównywania i oceny progresji terapii.
Oprogramowanie jest kompatybilne z systemem Microsoft Windows 10.
|
|