Product was successfully added to your shopping cart.

Platforma sensoryczna SensoDUO 
urządzenie do oceny i terapii zaburzeń czucia głębokiego

Stworzyliśmy platformę sensoryczną SensoDUO łącząc wiedzę doktora Tomasza Wolnego z doświadczeniem naszych inżynierów.

Dzięki temu uzyskaliśmy rozwiązanie, które pozwala na rzetelną ocenę i terapię zaburzeń czucia głębokiego w obrębie kończyn dolnych występujących w:

  • schorzeniach ortopedycznych
  • schorzeniach neurologicznych
  • zmianach związanych z naturalnym procesem starzenia się organizmu

Platforma sensoryczna SensoDUO może być wykorzystana do badania i treningu równowagi, koncentracji oraz koordynacji ciała występujących m.in. w:

SCHORZENIACH OŚRODKOWEGO UKŁADU NERWOWEGO

  • udar mózgu
  • stwardnienie rozsiane
  • zespół Parkinsona
  • urazy rdzenia kręgowego



SCHORZENIACH OBWODOWEGO UKŁADU NERWOWEGO

  • urazowe uszkodzenia nerwów obwodowych
  • neuropatie obwodowe różnego pochodzenia (np. neuropatia cukrzycowa)
  • polineuropatie



SCHORZENIACH TAKICH JAK

  • zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych (coxarthrosis, gonarthrosis)
  • stany po urazach (skręcenia i złamania)
  • stan po endoprotezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego


Profesjonalny sprzęt do profesjonalnego gabinetu. POLECAM!
dr hab. Tomasz Wolny, prof. AWF
Specjalista fizjoterapii



Platforma sensoryczna SensoDUO to nowoczesne, proste w obsłudze urządzenie pozwalające na rzetelną diagnostykę czucia głębokiego, prowadzenie precyzyjnej
terapii/ćwiczeń w oparciu o biofeedback oraz stałe monitorowanie uzyskanych efektów i obiektywną ocenę postępów.

Jak działa?
Zarejestrowany rozkład masy ciała na platformie SensoDuo przekazywany jest za pośrednictwem kabla do komputera, a specjalne oprogramowanie pozwala na analizę danych i prezentacje wyników.

Wymiary platformy SensoDUO to 38 cm x 38 cm, wysokość 3cm co umożliwia bezpieczną i stabilną pozycję nawet w przypadku starszych osób lub pacjentów neurologicznych.

Istnieje możliwość połączenia ze sobą dwóch platform co znacząco zwiększa możliwości pomiarowe.
Dzięki takiemu rozwiązaniu można przeprowadzić badania obciążenia kończyn dolnych podczas swobodnego stania, ale także, zmieniając położenie platform w dowolny sposób (zarówno w płaszczyźnie czołowej, strzałkowej, jak również w płaszczyźnie skośnej pod różnym kątem).

Oprogramowanie platformy SensoDUO


Pierwszym ważnym pomiarem, którego można dokonać na platformie SensoDUO, jest zrównoważenie ciała w swobodnej pozycji stojącej (symetryczny rozkład masy ciała) wyrażone tzw. wskaźnikiem symetryczności.

Wskaźnik symetryczności jest ilorazem wartości większej w stosunku do wartości mniejszej obliczonym na podstawie danych uzyskanych z pomiaru na platformie (pomiar obciążenia każdej z kończyn). Wartości od 1.00 do 1.15 uznaje się za normę. Wskaźnik ten obliczany jest w sposób automatyczny przez oprogramowanie i nie wymaga żadnych dodatkowych działań matematycznych.

Oprócz wskaźnika symetryczności wyliczana jest również wartość procentowa błędu, jaki został popełniony przez badanego. Całość pomiaru wzbogacona jest o graficzną prezentację wyników.

Kolejnym pomiarem, które można wykonać na platformie SensoDUO jest ocena umiejętności kinestetycznego różnicowania siły nacisku każdej kończyny z osobna.

Oprogramowanie pozwala na procentową zmianę pożądanego obciążenia dla prawej i lewej kończyny w zakresie od 10% do 90%. Jeśli badany podczas próby obciążenia kończyny z ustawioną wcześniej wartością procentową np. 75% dla prawej strony popełni błąd, wówczas oprogramowanie automatycznie pokaże jaka jest wartość błędu. Dodatkowo prezentacja w formie wizualnej (biofeedback) przedstawia jak siła nacisku brakuje do osiągnięcia ustawionego celu.


Dla zwiększenia rzetelności badania można ustalić liczbę powtórzeń pomiarów (w zakresie od 1 do 8), dzięki czemu oprogramowanie wyliczy średnią z każdego badania i automatycznie wyświetli wynik.

Dalsze pomiary czucia głębokiego są możliwe dzięki tzw. ćwiczeniom-testom, które ułożone są zgodnie ze stopniem trudności – od najłatwiejszego do najtrudniejszego.

Ćwiczenia - testy polegają na takim balansowaniu środkiem ciężkości ciała, aby badany np. zbierał piłki widoczne na ekranie monitora położone poziomo, pionowo lub skośnie, najpierw w odpowiedniej kolejności lub pojawiające się losowo, a następnie wrzucał je do kosza położonego centralnie.

W każdym przypadku mierzony jest czas potrzebny na wykonanie ćwiczenia-testu, co pozwala z jednej strony na ocenę stopnia zaburzeń propriocepcji, a jednocześnie jest treningiem i umożliwia monitorowanie postępów terapii. Oprócz ćwiczeń-testów oprogramowanie platformy SensoDUO zawiera również wiele innych ćwiczeń poprawiających zaburzoną propriocepcję w formie gier komputerowych, co wzbogaca i uatrakcyjnia terapię podczas pracy z osobami dorosłymi, a w szczególności podczas ćwiczeń z dziećmi.

Dodatkowo wbudowany w platformę SensoDUO kontroler gier pozwala na sterowanie balansem ciała dowolnej gry komputerowej.

Równie ważnym elementem oprogramowania jest katalog pacjentów, który oprócz podstawowych danych biometrycznych pozwala na archiwizowanie uzyskanych pomiarów, a dzięki temu możliwość ich porównywania i oceny progresji terapii.

Oprogramowanie jest kompatybilne z systemem Microsoft Windows 10.

Akcesoria



Pilot
Zdalnie starowany pilot, za pomocą którego badany jest w stanie zatrzymać pomiar odpowiedniego parametru, jeśli uzna, że w danym momencie uzyskane wartości są prawidłowe, dzięki czemu błąd pomiaru minimalizowany jest do zera.
Pilot posiada również funkcję myszki, która dzięki zastosowaniu żyroskopu pozwala wygodnie sterować kursorem myszki w powietrzu i obsługiwać oprogramowanie platformy. Zasięg pilota wynosi aż 30m. Wbudowana bateria litowo-jonowa jest ładowana z portu USB, a jedno ładowanie wystarczy nawet na miesiąc ciągłej pracy.

Statyw
Statyw z 32-calowym monitorem LED posiada możliwość regulacji wysokości ekranu i regulacji kąta nachylenia. Umożliwia to optymalne ustawienie zestawu do wymiarów ciała osoby badanej. Dodatkowo skrętne kółka pozwalają w szybki i łatwy sposób przesunąć statyw w dowolne miejsce lub obrócić w pożądanym kierunku.

Walizka
Walizka ochronna zapobiega uszkodzeniu i zabezpiecza platformy SensoDuo w transporcie. Zastosowany wewnątrz materiał jest dostosowany do wymiarów platformy oraz posiada wycięcia dedykowane do pilota oraz przewodów urządzenia.





Specyfikacja







Platforma SensoDUO



Dwie platformy SensoDUO

1. Sposób zasilania USB (5V DC 0,1A) USB (5V DC 0,1A)
2. Zakres obciążenia 4-180kg 4-180kg
3. Przedstawianie graficzne mierzonych współczynników
4. Możliwość tworzenia raportu z badań
5. Możliwość archiwizacji oraz eksportu raportów z badań
6. Tworzenie bazy danych pacjentów
7. Automatyczne tarowanie
8. Zdalne (on-line) aktualizacje oprogramowania
9. Dostępne wersje językowe (możliwość rozbudowy) polski, angielski polski, angielski
10. Wbudowane ćwiczenia w formie gier komputerowych
11. Możliwość użycia jako kontroler gier
12. Czas uruchomienia platformy <3min <3min
13. Pomiar wskaźnika symetryczności (równowagi)
14. Pomiar czucia kinestetycznego
15. Próba Romberga
16. Wbudowany trening czucia kinestetycznego
17. Wbudowany trening poprawy równowagi
18. Pomiary w różnych rozstawach (pion, poziom, skosy) X
19. Wynik jako średnia badania (od 1 do 8 pomiarów)
20. Możliwość wykonywania badań w pozycji siedzącej
21. Pilot zdalnego sterowania
22. Oprogramowanie kompatybilne z Windows 10


Dzięki dostępności cenowej chcemy realizować nasz cel, aby platforma sensoryczna
SensoDuo mogła znaleźć się w każdym gabinecie fizjoterapeutycznym.