0rzecz(y)

Nie masz produktów w koszyku.

Product was successfully added to your shopping cart.

Platforma sensoryczna SensoDUO 
urządzenie do oceny i terapii zaburzeń czucia głębokiego

Stworzyliśmy platformę sensoryczną SensoDUO łącząc wiedzę doktora Tomasza Wolnego z doświadczeniem naszych inżynierów.

Dzięki temu uzyskaliśmy rozwiązanie, które pozwala na rzetelną ocenę i terapię zaburzeń czucia głębokiego w obrębie kończyn dolnych występujących w:

 • schorzeniach ortopedycznych
 • schorzeniach neurologicznych
 • zmianach związanych z naturalnym procesem starzenia się organizmu
Platforma sensoryczna SensoDUO może być wykorzystana w diagnostyce i terapii zaburzeń czucia głębokiego występujących w wielu schorzeniach ośrodkowego układu nerwowego, takich jak:

 • udar mózgu,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zespół Parkinsona,
 • urazy rdzenia kręgowego,
 • i wiele innych.


Może być również wykorzystana w diagnostyce i terapii zaburzeń czucia głębokiego występujących w schorzeniach obwodowego układu nerwowego takich, jak:

 • urazowe uszkodzenia nerwów obwodowych,
 • neuropatie obwodowe różnego pochodzenia (np. neuropatia cukrzycowa),
 • polineuropatie,
 • i wiele innych.


Kolejną dużą grupą schorzeń, w których może dojść do zaburzeń czucia głębokiego, takich jak:

 • zespoły bólowe kręgosłupa lędźwiowego,
 • zmiany zwyrodnieniowe stawów obwodowych (coxarthrosis, gonarthrosis),
 • stany po urazach (skręcenia i złamania),
 • stan po endoprotezoplastyce stawu biodrowego i kolanowego
Również w wadach postawy ciała, w których bardzo często obserwuje się nieprawidłowe zrównoważenie ciała.

Lepsze czucie głębokie wpływa na poprawę równowagi i lokomocji oraz zmniejsza ryzyko upadków, dlatego też nawet u osób zdrowych, u których wraz z wiekiem dochodzi do naturalnych procesów utraty czucia głębokiego ćwiczenia na platformie mogą być doskonałym elementem profilaktyki.

Platforma SensoDUO może być również przydatnym urządzenie w treningu czucia kinestetycznego w wielu dyscyplinach sportowych zarówno w sportach indywidualnych, jak również w wielu grach zespołowych.

Platforma SensoDUO jest zestawem dwóch połączonych ze sobą urządzeń. Każda z platform ma wymiary 38 cm x 38 cm, co umożliwia bezpieczną i stabilną pozycję.

Wysokość platformy to około 3 cm, dzięki czemu dokonywanie pomiarów i prowadzenie terapii w przypadku starszych osób lub pacjentów neurologicznych nie będzie stanowiło problemu.

Dołączone oprogramowanie pozwala na dokonywanie pomiarów, odpowiednich obliczeń i monitorowanie wykonywanych ćwiczeń.


Oprogramowanie platformy SensoDUO


Pierwszym ważnym pomiarem, którego można dokonać na platformie SensoDUO, jest zrównoważenie ciała w swobodnej pozycji stojącej (symetryczny rozkład masy ciała) wyrażone tzw. wskaźnikiem symetryczności.

Wskaźnik symetryczności jest ilorazem wartości większej w stosunku do wartości mniejszej obliczonym na podstawie danych uzyskanych z pomiaru na 2 platformach (pomiar obciążenia każdej z kończyn). Wartości od 1.00 do 1.15 uznaje się za normę. Wskaźnik ten obliczany jest w sposób automatyczny przez oprogramowanie i nie wymaga żadnych dodatkowych działań matematycznych.

Oprócz wskaźnika symetryczności wyliczana jest również wartość procentowa błędu, jaki został popełniony przez badanego. Całość pomiaru wzbogacona jest o graficzną
prezentację wyników.

Kolejnymi pomiarami, które można wykonać na platformie SensoDUO, są ocena umiejętności symetrycznej dystrybucji obciążania kończyn dolnych oraz kinestetycznego
różnicowania siły nacisku każdej kończyny z osobna.

Oprogramowanie pozwala na procentową zmianę pożądanego obciążenia każdej z kończyn w zakresie od 10% do 90%. Jeśli badany podczas próby obciążenia kończyny z odpowiednią wartością procentową popełni błąd, wówczas automatycznie pokazywana jest jego procentowa wartość.


W przypadku każdego pomiaru można ustalić liczbę powtórzeń, którą ma wykonać badany (w zakresie od 1 do 8), dzięki czemu zwiększa się rzetelność pomiaru.

Oprogramowanie pozwala na rejestrację zarówno wartości uzyskanych z każdego pomiaru z osobna, jak również wylicza średnią z wszystkich pomiarów. Dalsze pomiary czucia głębokiego są możliwe dzięki tzw. ćwiczeniom-testom, które ułożone są zgodnie ze stopniem trudności – od najłatwiejszego do najtrudniejszego.

Ćwiczenia - testy polegają na takim balansowaniu środkiem ciężkości ciała, aby badany zbierał piłki widoczne na ekranie monitora położone poziomo, pionowo lub skośnie, najpierw w odpowiedniej kolejności lub pojawiające się losowo, a następnie wrzucał je do kosza położonego centralnie. W każdym przypadku mierzony jest czas potrzebny na wykonanie ćwiczenia-testu, co pozwala z jednej strony na ocenę stopnia zaburzeń propriocepcji, a jednocześnie jest treningiem i umożliwia monitorowanie postępów terapii.

Oprócz ćwiczeń-testów oprogramowanie platformy SensoDUO zawiera również wiele innych ćwiczeń poprawiających zaburzoną propriocepcję w formie gier komputerowych, co wzbogaca i uatrakcyjnia terapię podczas pracy z osobami dorosłymi, a w szczególności podczas ćwiczeń z dziećmi.

Równie ważnym elementem oprogramowania jest katalog pacjentów, który oprócz podstawowych danych biometrycznych pozwala na archiwizowanie uzyskanych pomiarów, a dzięki temu możliwość ich porównywania i oceny progresji terapii.

Oprogramowanie jest kompatybilne z komputerami pracującymi w systemie Microsoft Windows.


Akcesoria

walizka


Pilot
Zdalnie starowany pilot, za pomocą którego badany jest w stanie zatrzymać pomiar odpowiedniego parametru, jeśli uzna, że w danym momencie uzyskane wartości są prawidłowe, dzięki czemu błąd pomiaru minimalizowany jest do zera.
Pilot posiada również funkcję myszki, która dzięki zastosowaniu żyroskopu pozwala wygodnie sterować kursorem myszki w powietrzu i obsługiwać oprogramowanie platformy. Zasięg pilota wynosi aż 30m. Wbudowana bateria litowo-jonowa jest ładowana z portu USB, a jedno ładowanie wystarczy nawet na miesiąc ciągłej pracy.

Statyw
Statyw z 32-calowym monitorem LED posiada możliwość regulacji wysokości ekranu i regulacji kąta nachylenia. Umożliwia to optymalne ustawienie zestawu do wymiarów ciała osoby badanej. Dodatkowo skrętne kółka pozwalają w szybki i łatwy sposób przesunąć statyw w dowolne miejsce lub obrócić w pożądanym kierunku.

Walizka
Walizka ochronna zapobiega uszkodzeniu i zabezpiecza platformy SensoDuo w transporcie. Zastosowany wewnątrz materiał jest dostosowany do wymiarów platformy oraz posiada wycięcia dedykowane do pilota oraz przewodów urządzenia.

Specyfikacja

 • zasilanie: 5V DC 0,1A
 • wymiary jednej platformy 38cm x 38cm
 • waga jednej platformy sensorycznej 2,5kg
 • minimalne obciążenie 4 kg
 • maksymalne obciążenie 180kg
 • oprogramowanie kompatybilne systemem Windows 10
 • podłączenie do komputera za pomocą portu USB